Main menu:
TAO A VECNOST
Taoistická prax a nesmrtelnost.
Taoistický systém telesných, mentálnych a duchovných disciplín je zhustenou podstatou velkej tradície ludského tríbenia sa, ktorá vzišla z najzákladnejšej ludskej potreby definovat úcel existencie v tomto svete. Podobne, ako všetky velké tradície staroveku, sú aj taoistické praktiky primárne orientované na metafyzickú alebo duchovnú rovinu. Dôraz na duchovnú rovinu pochádza z uvedomenia, že život na tomto svete, aj keď trvá stovky rokov, je len docasnou záležitostou, ostro vymedzenou casom.
Zhoršovanie ludských telesných a duševných schopností s postupujúcim vekom viedlo k uvedomeniu si toho, že iba nespútaná duchovná rovina nie je ohraničená a obmedzená casom. Velká otázka o tom, co sa deje po skončení života, mohla byt zodpovedaná hlbším ponorením sa do metafyzickej ríše a do samotnej podstaty bytia. Starovekí mudrci, ktorí skúmali tieto skryté (ezoterické) záležitosti, zistili, že ak nevypadnú z jednoty a súladu s velkými silami, ktoré pohybujú vesmírom, môžu sa naucit a dozvediet mnoho úžasných vecí o vnútornom fungovaní stvorenia. Pozorovanie prírody a cyklu rocných období prinieslo so sebou uvedomenie si toho, že v správaní sa všetkých prvkov existencie je urcitý poriadok. Existuje tiež velká sila, ktorá sposobuje, že všetky veci sú tým, cím sú. Táto neviditelná sila nesie názov TAO a mudrci, ktorí študovali fungovanie TAO, sa nazývali taoistami.
V staroveku sa prišlo na to, že najúcinnejším sposobom, ako pozorovat jemnú prácu TAO a vnútornú podstatu cloveka, je utíšenie mysle pocas meditácie v sede. Bola to práve prax meditácie v sede, co odhalilo existenciu jemnej elektromagnetickej sily, prúdiacej vo vnútri tela. Táto sila bola nazvaná CHI a "cesticky", ktorými prúdi, odhalili meridiánový systém ludského tela. Ranní taoisti dokázali zaznamenat, prostredníctvom väčšej sebakultivácie a zvýšeného vedomia, to, že telo sa v skutocnosti skladá z troch castí: fyzického tela, duše a duchovného tela. Prostredníctvom meditácií dokázali rozlíšit tieto tri telá a študovat ich povahu a úcel.
Na rozdiel od iných meditacných tradícií Ázie, ktoré kultivujú dušu a ducha na úkor fyzického tela, starovekí taoisti považovali za doležité všetky tri telá. Tieto tri telá utvárajú rebrík, ktorý možno využit k vedomému stúpaniu do duchovnej ríše a - co je rovnako doležité - zostupovaniu spät do fyzického sveta, aby sme mohli byt aj tu tvorivo aktívni. Pri práci s jemnými aspektami fyzického a duchovného tela objavili taoisti tri fundamentálne princípy, ktoré sa týkajú celej práce, vytvorenej k prebudeniu najhlbšieho duchovného potenciálu cloveka:
1. Fyzické telo má byt v optimálnom zdraví.
2. Fyzické telo má mat hojnú energiu k podpore duchovnej práce.
3. Energiu, získanú vo fyzickej rovine, možno využit v duchovnej sfére, len ak je vysoko zhustená, kondenzovaná.
Aby sa udržalo optimálne zdravie, bolo vyvinuté umenie výživy (taoistická 5 elementová dietetika), herbológia (náuka o liecivých rastlinách a ich použití), akupunktúra a akupresúra, geomancia - feng-šuei (staroveké cínske umenie vyhladávania skrytých prúdov energie, za úcelom vytaženia maximálneho prospechu z existencie v správny cas na správnom mieste), veštenie I TING a bojové umenia. Hojnost energie poskytovalo využívanie tvorivej energie rozmnožovania. V tomto ohlade boli vyvinuté sexuálne techniky. Zistilo sa, že najúcinnejším sposobom, ako kondenzovat energiu v ludskom tele, je stíšenie mysle a vedenie energie chi pocas meditácie v sede.
Ako možno ocakávat od akéhokolvek systému, ktorý bol vyvíjaný pocas tisícok rokov, rozvinul sa velký pocet metód a techník, ktoré z pokolenia na pokolenie odovzdávali taoistickí majstri minulosti. Užasné množstvo techník sa spomína aj v tisíczväzkovej "Taoistickej encyklopédii".
Tak, ako nie je podstatné poznat všetky lieky a prostriedky k vylieceniu sa, nie je ani potrebné uci sa všetky taoistické metódy k realizácii ciela meditácie.
Taoistická prax
Novácik v systéme TAO zacína so širokým spektrom cvicení, ktoré rozvíjaju fyzické telo v ucinný a zdravý organizmus, schopný mierumilovnej a pokojnej existencie vo svete, bez napätí a stresov obycajného, každodenného života. Cielom prvej úrovne taoistickej praxe je rozvinút uvedomenie si tela a jeho energetického vztahu s okolím a druhými ludmi. Na tejto urovni sa clovek ucí liecit seba samého tým, že sa ucí vnímat a viest cirkuláciu vitálnej energie (chi) meridiánovým systémom tela. Praxou láskyplného sebauvedomovania sa vzniká stav pozitívnej energie, v ktorom vyžaruje väcší rešpekt a láska ku druhým ludom nepretržite, bez vedomého úsilia.
Prvá uroven taoistickej praxe je završená využitím Meditácie mikrokozmického orbitu, Šiestich liecivých zvukov, Vnútorného úsmevu, Fúzie piatich prvkov, Tai-chi-chi kung, Výživy piatimi prvkami a Chi-kungom Železnej košele. Rozvinutím vedomia fyzického tela sa zvyšuje hladina energie a táto je dostupná ovládaním a transformáciou sexuálnej energie, prostredníctvom praxe Semenníkového a vajecníkového kung-fu.
Najvyšší úcel meditácie sa nachádza "za" pokojom a "za" vytváraním sucitnej a milujúcej mysle. Meditácia je prostriedkom, ktorým sa možu ludia naucit fungovat v duchovnej rovine posmrtného života. Ucelom kondenzácie energie v praxi meditácie v sede je uchránit energiu pred jej premrhaním pocas života a v okamihu smrti. Vo chvíli smrti je prirodzenou tendenciou energie, nahromadenej v živej forme (tele), rozptýliť a uvolnit sa do priestoru. Energia sa neznicí, iba jednoducho stráca súdržnost, ktorú poskytuje organizmus, a triešti sa na jednotlivé náhodné jednotky. Prirodzeným sklonom vedomého princípu, akonáhle stratí svoju telesnú oporu, je to, že sa pokuša nájst si dalšie fyzické telo. Cyklus reinkarnácie je vo svojom úcinku pre vedomý princíp tou najlahšou cestou, ako sa opätovne uviest do funkcie, zakaždým, ked stratí svoju fyzickú oporu.
Doležitost kondenzácie energie
Jediný spôsob, ako zabrániť energii pred jej rozptýlením pocas smrti je ten, že sa ešte pocas života naucíme, ako ju kondenzovat. Doležitost ludskej sféry existencie si uvedomíme vtedy, ked sa naucíme, že je nemožné udržat energiu v duchovnej sfére, ak nám chýba fyzické telo.
V prvej urovni taoistickej praxe pomocou Fuzie 5 elementov sa študent ucí kondenzovat energiu spútavaním a transformovaním sexuálnej energie a jej následným formovaním do podoby perly, v oblasti pupka. Sexuálna energia je najsilnejšou formou energie, akú je telo schopné vyprodukovat. Je to vysoko precistená a kondenzovaná forma energie, ktorá sa zvyčajne využíva na stvorenie dalšej ludskej bytosti. Ked sa sexuálna energia odvedie k duchovným zámerom, možno ju využit na utváranie a vyživovanie duchovného tela, schopného transcendovat fyzickú rovinu.
Aby bola kondenzovaná energia na duchovnej rovine užitocná, treba ju tam preniest ešte pred smrtou. V staroveku sa zistilo, že prenos energie sa može uskutocnit kedykolvek pred smrtou. Skutocne, može k nemu dojst vo všetkých fázach ci stupnoch života fyzického tela. Avšak, kondenzovanú energiu nemožno vyslat k duchovnej rovine a nechat ju tam bez formy, ktorá by ju obklopovala.
Zrodenie duchovného "Ja"
Taoisti po tom, ako odlíšili dušu a ducha od fyzického tela, zistili, že kondenzovanú energiu možno uschovat v duševnom-energetickom tele. Proces prenosu energie sa dosiahol zrodením "Ja", ktoré sa stáva schránkou duše. Ked "Ja" dozrieva, stáva sa stelesnením všetkej pozitívnej energie, skondenzovanej pocas meditácií. Tento proces zrodenia "Ja" sa završuje praxou Menšieho osvietenia Kan a Li.
V prostrednom štádiu taoistickej meditácie - Kan a Li ( = Voda a Ohen) - sa fyzické telo rozvinie tak, aby sa stalo vhodným príbytkom duše a ducha. Výživu pre dušu poskytuje a zabezpečuje energia, nahromadená v prvých štádiách praxe. Zrodenie "Ja" je prebudením sa tej časti seba, ktorá vníma a koná bez obmedzení výchovy okolitého prostredia a karmického podmienovania. Zrodenie "Ja" nie je symbolická predstava ci poetická metafora; je to skutocný proces konverzie energie, ktorý vedie ku formácii jemného tela, s kapacitou rozvíjat myslenie, pocity a vlastnú volu.
Novozrodené "Ja" prechádza od fázy "plodu" ku zrelosti, v súlade so schopnostou jedinca ocistovat, zušlachtovat a kondenzovat energiu. S postupným dozrievaním "Ja" sa toto stáva príbytkom duševného tela. Energetické telo sa potom živí kondenzovanou energiou, nahromadenou v meditácii. S nárastom energie duša dozrieva, až kým úplne nedorastie a nedospeje. Kondenzovaná energia, nahromadená v energetickom tele, sa už nachádza mimo fyzickej roviny. Ak by clovek necakane umrel, energia, nahromadená v energetickom tele, sa chaoticky nerozptýli do priestoru. Z tohto dôvodu vedie Menšie osvietenie meditácie K'an a Li k pociatocným fázam prekonania cyklu reinkarnácií.
Duchovné telo
Energetické telo nie je konecnou formou, ktorú može kondenzovaná energia nadobudnút. Hlbším vnáraním sa do podstaty energetického tela dokázali taoisti v minulosti zistit funkcie tohto tela. Energetické telo, vzhladom na svoju energetickú formu, može cestovat mimo oblast fyzickej sféry a spät, no nemože zájst príliš daleko. Fyzické telo možno prirovnat, za použitia analógie kozmickej lode, ku kozmickému stredisku, ktoré slúži ako základňa pre prípravu a vypustenie kozmickej lode. Energetické telo je mocný raketový nosic, ktorý može odniest náklad za hranice posobenia tahu gravitácie, no sám nemože íst do vonkajšieho hlbokého vesmíru. Tretím prvkom, ktorý sa nesie na raketovom nosici, je vesmírna lod. Inakšie povedané, tretím prvkom je duchovné telo. Tak, ako vesmírna lod, aj duchovné telo je nosičom astronautov. V tomto prípade to, co letí v energetickom tele, je duch.
Duchovné telo je tá najjemnejšia, najcistejšia a najkondenzovanejšia forma energie, akú je ludské telo schopné vyprodukovat. Tak, ako je "Ja" pocaté a zrodené z interakcie energií vo fyzickom tele, je duchovné telo zrodené v interakcii zjemnených a ocistených kondenzovaných energií v tele energetickom. Zrelost a sila duše je to, co dáva spontánny zrod duchovnému telu. Ako sa duchovné telo rozvíja, hrá energetické telo úlohu sprostredkovateľa medzi fyzickým a duchovným telom. Energetická výživa vo forme pozitívnych emócií sa prenáša do duchovnéhé tela dušou. Starovekí taoistickí majstri vedeli urcit, že spojenie medzi ludským telom a energetickým a duchovným telom sa deje cez akupunktúrny meridiánový systém, v ktorom obieha chi. Význam a doležitost udržiavania meridiánov bez blokád - co sa kultivuje v prvej úrovni taoistickej praxe - ide za hranice prevencie a uchovania fyzického zdravia. Proces pre rozvoj duchovného tela sa zacína praxou Väcšieho osvietenia K'an a Li.
Energetický "let"
Jednou z vlastností duše a ducha je ich schopnost oddelit sa a "letiet" mimo fyzické telo. Let duše a ducha prežívajú všetci ludia v okamihu smrti, keď prestáva fyzické telo fungovat ako podpora pre vedomie. Let nezrelej duše a neskúseného ducha, ktorému chýba mocná energetická podpora, je veľmi nemotorný a náhodný a vedie ku dvom možnostiam: bud sa energetické a duchovné telo v prechodnej rovine stratia, alebo sa vrátia spät do fyzickej formy vo svete.
V druhom, prostrednom štádiu taoistickej praxe, nedáva študent iba zrod svojmu "Ja" a duchovnému telu, ale ucí sa tiež lietat na krátku dobu v prechodnej oblasti existencie (astrálna rovina). Energiu pre let poskytuje fyzické telo. Schopnost zotrvat v prechodných oblastiach závisí od toho, kolko energie študent nahromadil pocas meditácie. V tomto štádiu praxe sa otvára niekolko zdrojov energie, popri tých, ktoré poskytuje potrava a vzduch. Taoistickí majstri sa totiž ucili hromadit energiu zo Zeme, Slnka, Mesiaca, hviezd, rastlín i zvierat.
V tejto fáze si možno niekto položí otázku, aký je ucel energetického letu a co sa deje, ked energetické telo, nesúce ducha, dokáže samo cestovat? Aby bolo možné dostat odpoved na túto otázku, je potrebné sa pozriet na proces umierania a na to, co sa v skutocnosti deje vtedy, ked sa duša a duch oddeluju.
Vo chvíli smrti prežíva vedomý princíp jasný záblesk svetla neobyčajne pozitívnych vlastností. V rozlicných duchovných tradíciách sa toto svetlo nazýva Svetlo Božie, Svetlo stvorenia, Jasné svetlo blaha atd. Taoisti popisujú toto svetlo ako Svetlo prvopociatočného TAO, zdroja všetkého stvorenia. Bádaniami v prechodnej rovine bytia dokázali taoisti urcit, že Svetlo prvopociatocného TAO je zdrojom ludského ducha. Všetky živé stvorenia a bytosti sa narodili s fyzickým telom a dušou, ale iba ľudia sú obdarení svetlom ducha.
V okamihu smrti sa svetlo ducha oddeluje od fyzického tela a začína putovat spät ku svojmu povodu vo Svetle prvopociatocného TAO. Cesta spät sa zacína vnemom jasného záblesku svetla vo chvíli smrti.
Cesta ducha k Svetlu prvopociatocného TAO
Schopnost ducha putovat v prechodnom priestore je podmienená množstvom sily, ktoré má vo forme kondenzovanej energie. Inými slovami, energia je palivom, ktoré umožnuje duchu návrat ku svojmu zdroju. Doležitost ludskej formy je možné ocenit ešte viac vtedy, ked si uvedomíme, že iba fyzická rovina nám umožnuje nahromadit dostatok energie k tomu, aby sme sa naucili "letiet" a preniest ducha cez prechodnú rovinu k jeho povodu. Cestovanie prechodnou rovinou existencie sa riadi podobnými pravidlami, ako cestovanie vo fyzickej rovine. Priestor je neobmedzený a smerov nespočet. Na to, aby sme udržali smer a riadili pohyb, potrebujeme kompas.
Starovekí taoisti po tom, ako dosiahli vysoké úrovne vnútornej kultivácie, objavili, že ludia vlastnia vnútorný kompas, ktorý ukazuje smer Prvopociatocného miesta povodu. Týmto kompasom je šišinka, žlaza na mozgovej základni. Je fyzickým aspektom tela, ktorý može vytvorit priame spojenie s Prvopociatocným svetlom TAO. Aby bolo možné toto spojenie dosiahnut, je potrebné šišinku kultivovat a cvicit práve tak, ako trénujeme energetické a duchovné telo pre let priestorom.
S rozvíjaním a posilnovaním energetického tela sa prenášajú sprievodné funkcie šišinky nan, pozdĺž meridiánového systému obehu energie. Aby sa predišlo rozpadu ci rozptýleniu štruktúry energetického tela, je toto telo chránené sietou pásových dráh, ktoré zabranujú jeho dezintegrácii pocas letu.
Vo vyšších fázach taoistickej meditácie sa študent ucí používat energetické telo v udržiavanom lete. V pociatocných štádiách sa využívajú nesmierne množstvá energie na to, aby sa energetické telo oddelilo od fyzickej roviny. To znací, že spociatku je doba, po ktorú može energetické telo zotrvat mimo fyzického tela, obmedzená a rovnako je obmedzená aj vzdialenost, do akej sa može dostat. Velkí taoistickí majstri dokázali prostredníctvom udržiavaného letu priniest dokaz o tom, že okrem fyzickej roviny existuje ešte dalších 9 rovín, ktoré sa nachádzajú pred rovinou Prvopociatocného svetla TAO. Aby získali túto informáciu, boli schopní rozvinút svoje sily kondenzovanej energie natolko, že mohli udržiavat let po dobu niekolkých rokov a ešte stále sa vedeli vrátit spät do svojich fyzických tiel, aby odovzdali toto poznanie budúcim pokoleniam.
Význam uchovávania tvorivej sexuálnej energie, pevného zapecatenia piatich zmyslov pred stratou energie a spájania sa s energiami Zeme a Nebies, sa stáva vo vyspelejšej úrovni taoistickej praxe tým podstatným. Pokrocilé techniky sa dosahujú a završujú praxou Najväcšieho osvietenia K'an a Li, Zapecatením piatich zmyslov a Kongresom Nebies a Zeme.
V pokrocilej urovni taoistickej praxe sa študent dokáže pohybovat pocas meditácie medzi fyzickou a prechodnou sférou silou svojej vole. Zrucnosti putovania su rozvinuté už do takej miery, že prechodná rovina sa stáva známym miestom existencie. Clovek prežíva pocity umierania zakaždým, ked sa energetické a duchovné telá oddelujú a odchádzajú do prechodnej oblasti. Strach zo smrti stráca svoju moc, pretože život mimo fyzického tela je už známy. Oboznámenost so smerom, ktorým jedinec poputuje po smrti, bráni študentovi v tom, aby sa stratil v nekonecne priestoru.
V posledných fázach taoistickej praxe možno fyzické, energetické a duchovné telá spájat a oddelovat vlastnou vôlou. Vtedy ludská bytost prežíva plnú slobodu, kedy hranice už viac nepredstavujú limit. Tento najvyšší stav transcendentálnej slobody je to, co taoisti nazývajú nesmrtelnostou.
Preklad textu poskytnutého senior inštruktorom Taojogy, Rentaom Ravasiom: DreamingWolf.